Bezpieczeństwo przedsiębiorcy w sieci. Wyszukiwarka

Bezpieczeństwo inwestora i przedsiębiorcy w sieci? Tak! Myślę, że cykl postów na ten temat przyda się Wam bardziej niż dyskusje o perfumach w biurze. Osoba chcąca zarabiać pieniądze poświęca dużo czasu na analizę rynku, badanie konkurencji, śledzenie trendów a z reguły nie przykłada uwagi do swojego własnego bezpieczeństwa. Czas to zmienić. Jeśli chcesz zarabiać pieniądze – zbuduj sobie solidne i bezpieczne środowisko pracy.

Wyszukiwarka

Zaczynamy dziś od wyszukiwarki internetowej, to na ogół pierwsza rzecz, z którą mamy kontakt w Internecie. Wyszukiwarki są różne – jaka jest najpopularniejsza w Polsce? Na pewno wiesz. Co jednak złego jest w wyszukiwarce internetowej? Jeśli chcemy promować swoją firmę – nic – korzystajmy z tego narzędzia, analiz, statystyk, narzędzi webmastera i tym podobnych. Jeśli jesteśmy jednak „po stronie klienta” to nie spodoba nam się fakt, że usługodawca rejestruje i zapisuje informacje o nas.

3525523839_3b9f00a185_zUWAGA! Jeśli korzystasz z jakiejś wyszukiwarki lub katalogu stron bez szyfrowania (czyli bez prefiksu https:// na początku) dodatkowo Twój dostawca internetu rejestruje i zapisuje informacje o Tobie – aktywność w wyszukiwarce, przekazane zapytania, itp.

Mamy zatem na początku tego cyklu wpisów zidentyfikowane już dwa szpiegujące podmioty, pilnujące tego co robisz w internecie.

Oczywiście, większość tego szpiegostwa jest „automatyczna” i służy podsunięciu Ci personalizowanych reklam i wyciśnięcia z Ciebie jako klienta większych pieniędzy, ale określone „służby” mają także bezproblemowy wgląd w Twoją aktywność dosłownie na każde życzenie.

Podoba Ci się ten fakt?

startpage_mainSkoro nie podoba się, to proponuję używać anonimowej wyszukiwarki Startpage.com opartej na Google, która daje podobny komfort użytkowania, ale nie rejestruje aktywności użytkownika w celach marketingowych, nie rejestruje aktywności użytkownika* na potrzeby „służb” lub innych polskich Urzędów „Statystycznych”, ponieważ ma siedzibę i serwery poza naszym uroczym krajem, który tak kocha nas przedsiębiorców, że kocha aż do bólu… Ponadto Startpage.com nie daje wglądu w aktywność naszemu dostawcy internetu jeśli ustawimy wszystko prawidłowo.

startpageCo musimy zrobić? Na stronie głownej kliknij „Dodaj do Firefox”. Załączony obrazek, po kliknięciu i powiększeniu, właściwie wyjaśnia wszystko co trzeba zrobić dalej, ja tylko nadmienię że opcja którą musimy wybrać to HTTPS – w naszych warunkach zwykła opcja http jest zupełnie bezużyteczna, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa przedsiębiorcy. Strona wyjaśnia także, jak ustawić Startpage.com jako domyślną.

DuckDuckGo_Logo_(mid_2014).svgCzy jest inna wyszukiwarka bezpieczna z punktu widzenia polskiego inwestora i przedsiębiorcy? Tak. Kluczowe kryteria to brak siedziby/formalnego oddziału w Polsce oraz szyfrowanie HTTPS.

Popularna w środowiskach adminów, informatyków i użytkowników Linuksa jest amerykańska wyszukiwarka DuckDuckGo.com – która oficjalnie chwali się bezpieczeństwem i brakiem śledzenia użytkownika*.

640px-HH_Polizeihauptmeister_MZ*brak śledzenia aktywności użytkownika, o którym piszę, nie jest oczywiście tak absolutny jak by się mogło wydawać, jeśli naruszasz kwestie „bezpieczeństwa narodowego” naszych sojuszników z NATO, albo wdajesz się w międzynarodowe sprawy kryminalne na grubą skalę, nie licz raczej na anonimowość w Internecie. Ja piszę tylko o poziomie prywatności adekwatnej dla zwykłego polskiego przedsiębiorcy i inwestora.

Jedna myśl w temacie “Bezpieczeństwo przedsiębiorcy w sieci. Wyszukiwarka”

  1. Widzę, że dbasz o swoją prywatności w Sieci 🙂 Według mnie warto trzymać się zasady „keep your private life, private”, jeśli chodzi o działania typowo biznesowe. Dodając do tego dodatki do przeglądarki np. Ghostery, dbanie o odpowiednie ustawienia prywatności w portalach społecznościowych i powinno wystarczyć.

    Nie mniej jednak, warto kontrolować na bieżąco, co Google o nas wie. I to z kilku różnych komputerów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.