Czy można wziąć używane auto w leasing? Na jakich zasadach?

Używane samochody na polskim rynku mają szerokie grono odbiorców, co prawda głównie wśród prywatnych nabywców, choć nie brakuje też firm nabywających kilkuletnie pojazdy. Do zakupu zachęca przede wszystkim ich cena, dużo niższa niż w przypadku aut prosto z salonu. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że nie trzeba wcale pokrywać takiego wydatku z własnych środków – możemy, między innymi, wziąć używane auto w leasing.

Korzyści podatkowe i ograniczona ilość formalności zaliczane są do największych zalet auto leasingu. W połączeniu z niską ceną samochodu używanego taka forma finansowania wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Warto jednak pamiętać, że firmy leasingowe chętniej finansują auta nowe, a tym używanym stawiają określone wymagania.

Wiek pojazdu na pierwszym planie

Główną rolę odgrywa zwykle wiek samochodu – im młodszy jest pojazd, tym mniejszy jest problem ze znalezieniem instytucji, która zdecyduje się sfinansować zakup. Zdecydowana większość leasingodawców preferuje auta mające poniżej 3 lat, choć nie jest to stała granica. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć leasingodawców akceptujących starsze samochody, np. 4- lub 5-letnie.

Wiek samochodu jest często łączony z czasem trwania umowy. Jeśli chcemy wziąć auto w leasing, ich suma nie powinna raczej przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że im starszy samochód wybierzemy, tym prawdopodobnie mniejsza będzie maksymalna dopuszczalna liczba rat leasingowych. Każda z firm leasingowych rządzi się jednak swoimi prawami i sama ustala zasady, dlatego warunki poszczególnych ofert mogą się różnić.

Pochodzenie samochodu też ma znaczenie

Kolejnym istotnym elementem leasingowej układanki jest źródło pochodzenia auta. Część leasingodawców dopuszcza możliwość wzięcia używanego auta w leasing tylko z zaufanego źródła, np. od autoryzowanego sprzedawcy. Są również instytucje, które dopuszczają zakup auta w komisie czy nawet od osób prywatnych.

W tym ostatnim przypadku może być konieczne znalezienie pośrednika – firmy, która wystawi fakturę VAT-marża. Jest to szczególna procedura rozliczania podatku, w której podstawą opodatkowania jest marża, tzn. różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a kosztem nabycia samochodu. Chcąc przy tym skorzystać z najpopularniejszej formy leasingu, czyli leasingu operacyjnego, trzeba będzie doliczyć kwotę podatku VAT (23%) do opłaty wstępnej i każdej miesięcznej raty. Przy leasingu finansowym podatek ten będzie doliczony tylko do części odsetkowej kosztów.

Przejście całej tej procedury może znacznie wydłużyć czas uzyskania leasingu na auto, a także być bardziej kosztowne. Mniej problematyczne może być zatem znalezienie używanego samochodu na pełną fakturę VAT lub skorzystanie z kredytu na auto.

Nowe auto w leasingu zamiast używanego

Nie zawsze zakup używanego auta, mimo jego niskiej ceny, jest najlepszym rozwiązaniem. Może się okazać, że korzystając ze specjalnych narzędzi stać nas na dużo więcej, tzn. nie tylko na zupełnie nowy, ale też lepiej wyposażony samochód. Wśród przedsiębiorców coraz większą popularnością cieszą się produkty z tzw. wysoką wartością końcową. Przykładem może być leasing z niską ratą oferowany przez Volkswagen Financial Services, dostępny dla marek Audi, Volkswagen i Škoda.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest ich elastyczność oraz niższa z porównaniu z tradycyjną formą leasingu miesięczna rata. W dodatku, dopasowując poszczególne parametry oferty, np. liczbę rat czy wysokość wkładu własnego, można dopasować wysokość spłat do swojego miesięcznego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.