Konto emerytalne IKE

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) należy do tak zwanego trzeciego filaru oszczędzania na emeryturę. Takie konto służy do odkładania środków, do których uzyskamy dostęp dopiero po osiągnięciu pewnego wieku. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ emerytura z ZUS-u często nie wystarczy, aby zapewnić sobie satysfakcjonujący poziom życia – i to nawet w przypadku tych najmniej wymagających.

Jeżeli będziemy chcieli przedwcześnie skorzystać ze zgromadzonych na koncie emerytalnym oszczędności, to możemy to zrobić, jednak jest to kompletnie nieopłacalne, ponieważ wtedy zapłacimy 19% podatku od dochodów kapitałowych – czyli tzw. „podatku Belki”. Jest on możliwy do uniknięcia tylko w przypadku odczekania aż przekroczymy wiek emerytalny.

Trzeba jednak wiedzieć, że wpłaty na konto emerytalne objęte są pewnymi limitami, które uniemożliwiają przelewanie na nie zbyt dużych kwot. Obecnie granica wynosi 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w kolejnym wpłacona kwota nie może być niższa. Jeśli wpływ na konto będzie zbyt wysoki, to nadwyżka do nas wróci.

Indywidualne Konto Emerytalne jest przeznaczone nie tylko dla osób o regularnym dochodzie z umowy o pracę, a również dla tych, którzy utrzymują się ze świadczenia usług w oparciu o umowy cywilnoprawne, samozatrudnionych oraz wykonujących tak zwane wolne zawody.

kontoemerytalneCo jeszcze trzeba wiedzieć o koncie emerytalnym IKE?

Jest kilka kwestii, których należy być świadomym. Otóż jedna osoba może mieć tylko jedno konto IKE i tylko ona może dokonywać na nie wpłat – wykluczone jest więc oszczędzanie wspólnie z małżonkiem. Kwota zgromadzona na IKE może zostać wypłacona z zastosowaniem ulgi podatkowej dopiero po ukończeniu 60. lub – w przypadku wcześniejszego nabycia praw emerytalnych – 55. roku życia. Ponadto abyśmy mogli z takiej ulgi skorzystać, wpłacanie środków na konto emerytalne musi przebiegać zgodnie z pewnymi zasadami – albo połowa wpływów musi mieć miejsce na co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę zgromadzonych środków, albo wpłaty muszą następować w 5 dowolnych latach kalendarzowych.

A co jeśli wycofamy swoje pieniądze przedwcześnie, a potem znów będziemy chcieli zacząć odkładać na emeryturę? Wypłacone przez nas fundusze zostaną obłożone wspomnianym podatkiem Belki, ale możliwość powtórnego założenia konta emerytalnego i ponownego rozpoczęcia odkładania oszczędności nie zostanie nam odebrana.

Co się dzieje z oszczędnościami w przypadku śmierci właściciela IKE?

W umowie zawieranej podczas otwierania konta emerytalnego właściciel może wskazać tak zwane osoby uposażone, czyli ewentualnych spadkobierców środków zgromadzonych na koncie. Jeśli tego nie zrobi, wtedy odłożone pieniądze wejdą w skład masy spadkowej i zostanie wobec nich przeprowadzona procedura jak przy zwyczajnym podziale spadku. Osoba uposażona może albo wypłacić środki, albo przenieść je na własne konto emerytalne. Warto wiedzieć, że pieniądze dziedziczone w ten sposób są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych oraz podatku od spadków i darowizn.

Wybierz mądrze konto emerytalne

Wybór konta emerytalnego nie jest prostą sprawą, gdyż jest to długofalowa decyzja, która będzie miała w jakimś stopniu wpływ na nasze życie na emeryturze. Aby wybrać możliwie najlepsze konto emerytalne, warto sięgnąć po skuteczne narzędzia, takie jak na przykład porównywarki finansowe lub rankingi kont. W tym celu wystarczy tylko wejść na https://www.pado24.pl/ i tam skorzystać z przejrzystej metody wyszukiwania i porównywania kont emerytalnych. Oprócz tego można tam przeczytać wiele ciekawych artykułów na temat finansów, oszczędzania, ubezpieczeń i innych związanych z naszym budżetem kwestii. Każdy odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby zabezpieczyć przyszłość swoją i swojej rodziny – warto więc również poszerzać wiedzę dotyczącą kont ubezpieczeniowych i polis. Wejdź na PADO24 i sprawdź sam, czego jeszcze nie wiesz o finansach!