Leasing samochodowy dla jednoosobowej firmy, a dla spółki – jak wyglądają procedury?

Przedsiębiorcy planujący zakup auta dla firmy bardzo chętnie sięgają po leasing. O atrakcyjności tej formy finansowania przesądzają korzyści podatkowe oraz dostępność. Stosunkowo łatwa procedura zawierania kontraktu to jeden z głównych argumentów przemawiających na korzyść leasingu. Czy w każdym przypadku wygląda ona tak samo?

Procedury zawierania umów leasingowych na samochody firmowe mogą przebiegać na dwa sposoby: standardowy i uproszczony. Jak same nazwy wskazują podstawową różnicą między tymi dwoma trybami jest złożoność niezbędnych formalności.

Wbrew pozorom procedura standardowa nie jest już najpopularniejszą formą stosowaną przez finansujących. W tej chwili na rynku zdecydowanie dominuje tryb uproszczony. Z reguły leasingodawcy starają się ograniczać ilość formalności, aby utrzymać w tej kwestii przewagę nad kredytem. Nie wszystkie firmy mogą jednak skorzystać z prostszej drogi uzyskania leasingu samochodowego.

Do najczęstszych przeszkód należą zbyt krótki staż przedsiębiorstwa lub posiadane już inne zobowiązania finansowe. O tym, która procedura zostanie zastosowana w danym przypadku decyduje m.in. rodzaj oferty, wartość przedmiotu leasingu oraz wiarygodność wnioskującego w oczach firmy leasingowej.

Procedura leasingowa dla działalności gospodarczej

To, jak będzie wyglądała oferta na leasing samochodowy dla naszej firmy, może się różnić u wybranych leasingodawców. Jednak w większości przypadków schemat jest bardzo podobny, finansujący może poprosić o kilka dokumentów potwierdzających tożsamość wnioskującego i kondycję finansową przedsiębiorstwa. Oczywiście zakres niezbędnych formalności jest uzależniony od zastosowanej procedury leasingowej. Osoby fizyczne i spółki cywilne do uzyskania leasingu samochodowego w procedurze uproszczonej oprócz wniosku leasingowego będą potrzebowały:

  • wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,

  • w przypadku spółki cywilnej – umowy spółki zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym razem z aneksami,

  • zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i NIP,

  • kserokopii dowodu osobistego wnioskodawcy lub wspólników – spółki cywilne,

  • kserokopii dowodu osobistego poręczycieli.

Jeśli firma leasingowa zdecyduje o zastosowaniu pełnej procedury (standardowej), lista potrzebnych dokumentów ulegnie wydłużeniu. Wnioskodawca może zostać dodatkowo poproszony o dostarczenie m.in. rozliczenia podatkowego za ostatni rok, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami, a nawet opinię banku prowadzącego rachunek.

Leasing na samochód firmowy dla spółek

Oferty leasingu samochodowego dostępne na rynku przeznaczone są zarówno dla osób fizycznych prowadzących działalność, jak i spółek osobowych, prawnych czy kapitałowych. Czy zatem spółki mogą korzystać z procedury uproszczonej? Nic nie stoi na przeszkodzie, do zawarcia kontraktu leasingowego w skrajnych przypadkach wystarczy tylko NIP i dane osoby reprezentującej. Nie bez znaczenia jest jednak rodzaj spółki, trochę więcej wymaga się od spółek komandytowych i jawnych. W ich przypadku konieczne jest dostarczenie danych osobowych wszystkich wspólników oraz małżonków – przy wspólności majątkowej (w tego rodzaju spółkach obowiązuje odpowiedzialność majątkiem osobistym). Wprawdzie umowa leasingowa zawierana jest przez reprezentanta firmy wskazanego w KRS, jednak konieczna jest do tego zgoda wszystkich współwłaścicieli oraz ich małżonków. Trzeba jednak pamiętać, że leasingodawca może wziąć pod uwagę nie tylko zobowiązania spółki, ale również reprezentanta. Do podpisania umowy w procedurze uproszczonej potrzebne są zwykle: ważny wypis z KRS-u, umowa spółki z aneksami oraz zaświadczenie o numerze REGON i NIP.

Jedna myśl w temacie “Leasing samochodowy dla jednoosobowej firmy, a dla spółki – jak wyglądają procedury?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.